V Akademii věd vznikl video medailonek prof. Jaroslava Doležela

O prof. Jaroslavu Doleželovi bylo v loňském roce hodně slyšet. Jeho tým se podílel na rozluštění genomu jedné z nejvýznamnějších plodin, pšenice a koncem roku pan profesor obdržel Českou hlavu, nejvýznamnější tuzemské vyznamenání pro vědce. Pokud se chcete o prof. Doleželovi dozvědět více, pusťte si medailonek, který vznikl v AV ČR.

Novou vědeckou radu Grantové agentury ČR vede genetik Jaroslav Doležel

Vědeckou radu GA ČR povede prof. Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky. Rada byla kompletně obměněna na návrh vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), která do jejího čela navrhla v tajné volbě prof. Jaroslava Doležela. Ten ve funkci nahradil prof. Zdenka Bittnara z Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Vedení CRH žádá politiky o změnu legislativy u geneticky upravených rostlin

Vědci Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se se zasadili o změnu evropské legislativy týkající se geneticky upravených rostlin v souladu s aktuálním vývojem vědeckého poznání. 

Třetí ročník olomoucké části festivalu Země na talíři nabídl filmy i názory odborníků

Poslední listopadový týden patřil v Olomouci už potřetí festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. Od 27. do 28. listopadu se v Pevnosti poznání mluvilo o některých palčivých problémech související s produkcí potravin. 

Slavnostní galavečer u příležitosti předání cen Česká hlava

Česká televize vysílala 25. listopadu 2018 přímý přenos ze slavnostního předávání cen Česká hlava. Hlavní Národní cenu vlády si odnesl rostlinný genetik prof. Jaroslav Doležel.

Národní cenu vlády Česká hlava obdržel rostlinný genetik Jaroslav Doležel

Nejvyšší české vědecké vyznamenání převzal prof. Jaroslav Doležel 25. listopadu 2018 v Praze. Byl oceněn především za výzkum genetické informace rostlin a aplikaci výsledků výzkumu do praxe. Slavnostní galavečer se uskutečnil v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze a provázel jím moderátor Daniel Stach.

Olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR je součástí nové platformy pro spolupráci vědců a šlechtitelů

Nově vzniklé Biotechnologické národní centrum kompetence pro genotypování rostlin je jediným národním centrem kompetence (NCK) v biologických vědách.

V listopadu pořádáme Dny otevřených dveří

Přijďte se podívat do laboratoře, která se podílela na přečtení dědičné informace pšenice! Navštívit nás můžete sami nebo ve skupině. 

Českou hlavu letos získá profesor Jaroslav Doležel

Národní cenu Česká hlava, která je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v České republice, získá za celoživotní přínos k rozvoji genetiky rostlin a aplikaci získaných výsledků v praxi olomoucký rostlinný genetik prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc.

Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum se představila na podzimní mezinárodní výstavy a veletrhu Flora Olomouc

Od 4. do 7. října 2018  mohli zájemci navštívit stánek na ochozu v pavilonu A. Tým olomouckého pracoviště ÚEB představil šlechtitelům a odborné veřejnosti novinky ve výzkumu dědičné informace rostlin a především nejmodernější molekulární metody, které mohou usnadnit a zefektivnit šlechtění. Odborníci vysvětlili, jak může věda pomoci s konkrétními problémy ve šlechtění jakou konkrétní pomoc nabízí Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum.

Syndicate content