Olomoucké Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je součástí Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v. v. i. v Praze.
Působí v něm osm výzkumných skupin, které se zabývají studiem dědičné informace, její strukturou, evolucí a vlivem na růst, vývoj a vlastnosti rostlin. Tyto poznatky jsou nezbytným předpokladem pro využití nových biotechnologických metod při šlechtění kvalitnějších zemědělských plodin odolných vůči změnám klimatu.
Olomoucký tým vyvíjí nové unikátní technologie včetně třídění chromozomů či optického mapování, které usnadňují luštění dědičné informace a izolaci důležitých genů. Je velmi úspěšný v získávání výzkumných grantů a řeší mezinárodní i národní projekty.
Za dobu svého působení získal velké mezinárodní renomé a své výsledky
publikuje v prestižních vědeckých časopisech.
Intenzivně také spolupracuje s mnoha špičkovými zahraničními pracovišti a hostí vědce i studenty z mnoha zemí. Laboratoře Centra jsou vybaveny nejmodernějšími přístroji pro komplexní analýzu dědičné informace rostlin.
Velká pozornost je věnována spolupráci s praxí a Centrum je koordinačním pracovištěm úspěšného výzkumného programu Strategie AV21 Akademie věd ČR „Potraviny pro budoucnost“. Za podpory AV ČR byla v rámci Centra v roce 2017 zřízena první a v tuzemsku dosud jediná Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum. Díky výsadnímu postavení v oblasti genetiky rostlin se olomoucké pracoviště stalo partnerem projektu Národního centra kompetence „Biotechnologické centrum pro genotypování rostlin“, který podporuje Technologická agentura ČR.