Novinky

Věda a výzkum: Genetickým úpravám plodin v EU se . . .
Přísná regulace používání nových technologií úpravy genetického kódu v zemědělství patří k nejkritizovanějším legislativním opatřením EU ze strany vědecké obce. Nově však Evropská komise vyhlásila k tématu veřejnou konzultaci. Je to signál, že Brusel je ochoten o tématu znovu začít jednat.
Aleš Pečinka byl hostem rozhlasové Laboratoře
Člověk zásadním způsobem ovlivňuje evoluci rostlin. V časopise Science vyšla studie, která to ilustruje na běžné rostlince luk i okrajů silnic, jeteli plazivém. 
Seminář pro šlechtitele dopadl na výbornou
Workshopu Molekulární metody ve šlechtění zemědělských plodin se zúčastnilo na pět desítek šlechtitelů a odborníků z výzkumných ústavů z celé republiky.  
Prof. Jaroslav Doležel mluvil v České televizi o jedné . . .
Jednou z priorit Akademie věd ČR pro české předsednictví EU jsou bezpečné potraviny. Koordinátor výzkumného programu Strategie AV 21 Potraviny pro budoucnost prof. Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky mluvil o tomto tématu ve vysílání České televize. 
Šlechtitelé se od vědců v Olomouci naučí zrychlit a . . .
Nejmodernější metody molekulární biologie a genomiky začnou díky olomouckým vědcům více při šlechtění využívat čeští šlechtitelé. Jejich používáním můžou výrazně urychlit, usnadnit a zefektivnit celý proces šlechtění. 
Šlechtitelé se budou v Olomouci učit od vědců. Těšit . . .
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin se věnuje úzké spolupráci s aplikační sférou. V Olomouci proto připravujeme v rámci programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a ve spolupráci s Biotechnologickým centrem pro genotypování rostlin Národního Centra Kompetence dvoudenní workshop Molekulární metody ve šlechtění zemědělských plodin, který propojí teorii s praxí.  
Pomáháme vzdělávat středoškolské studenty
Naše pracoviště, které se zaměřuje na studium dědičné informace rostlin, především obilovin, banánovníku a trav,  navštívili studenti Církevního Gymnázia Německého řádu Olomouc. 
Aleš Pečinka hostem České televize
Česká televize věnuje velkou pozornost konfliktu na Ukrajině. V mimořádném vysílání ČT24 se moderátor Daniel Stach zaměřil na to, jak ovlivní válka na Ukrajině celosvětově zemědělství, produkci a zásobování potravinami . Hostem pořadu byl i doc. Aleš Pečinka z naší laboratoře.   
Akademie věd ČR vyjadřuje podporu Ukrajině, jejím . . .
Akademie věd ČR jasně odsuzuje akty agrese Ruské federace proti územní celistvosti a politickému uspořádání Ukrajiny, které ve čtvrtek 24. února v ranních hodinách vyvrcholily invazí. Akademie zároveň podává pomocnou ruku. Na studenty vysokých škol, postdoktorandy a vědce působící na území napadené Ukrajiny zaměří podporu v podobě stáží, kterou připravuje.  
Newstream.cz: Čeští genetici šlechtí v Saúdské Arábii . . .
Je tam extrémní horko, extrémní sucho a ještě k tomu půda zasolená mořskou vodou. Saúdská Arábie je místem, kde čeští výzkumníci mohou zkoumat plodiny, které ve vyhrocených podmínkách přežijí a ještě dají úrodu. Poznatky se, bohužel, mohou kvůli změně klimatu hodit i u nás.
Prof. Doležel mluvil v České televizi o spolupráci se . . .
Klimatická změna si žádá odolnější plodiny. Třeba rýži, které nevadí slaná voda nebo pšenici a datlovou palmu plodící v těch nejsušších oblastech Afriky. Nebo domestikaci planých odrůd, jako třeba rosičký útlé. I tyto cíle má spolupráce vědců olomouckého pracoviště ÚEB a výzkumníků v Saúdské Arábii.
Pomáháme s výzkumem rostlin, kterým nevadí extrémní . . .
Domestikace některých divoce rostoucích rostlin, šlechtění kvalitnějších odrůd palmy datlové nebo pěstování rýže, kterou by bylo možné zavlažovat slanou vodou. Čeští rostlinní genetici z Ústavu experimentální botaniky AV ČR spolupracují s vědci ze Saúdské Arábie na výzkumu, jehož cílem je adaptovat plodiny na nepříznivé podmínky vyvolané změnou klimatu.  
Naše pracoviště se účastní zajímavého mezinárodního . . .
Mezinárodní projekt CROPDIVA (Climate Resilient Orphan croPs for increased DIVersity in Agriculture), který je součástí rámcového programu pro výzkum a inovace EU HORIZONT 2020,  propojuje 27 evropských pracovišť. Jeho cílem je přispět k rozmanitosti pěstovaných plodin.  
Kolega Aleš Pečinka byl hostem Meteoru Českého rozhlasu
Meteor Českého rozhlasu byl 6. 11. 2021 věnován genetickým modifikacím. Hostem pořadu byl kolega Aleš Pečinka z naší laboratoře.
Náš prodej punče pro Ranou péči se ruší
Omlouváme se, ale kvůli novým vládním opatřením tuto akci rušíme. Děkujeme za pochopení.