Novinky

Titul honoris causa dnes na MENDELU dostal rostlinný . . .
Čestný vědecký titul doctor honoris causa dnes z rukou rektora Mendelovy univerzity v Brně převzal český rostlinný genetik a držitel ceny Česká hlava profesor Jaroslav Doležel. Olomoucký rodák je zakladatelem nového oboru genomiky, tzv. chromozomové genomiky. Ve svém proslovu zmínil nejen své studentské a vědecké začátky na tehdejší Vysoké škole zemědělské (dnes MENDELU), ale i význam Mendela a úskalí badatelské činnosti.
MENDELU udělí čestný doktorát genetikovi Doleželovi
Mendelova univerzita v Brně udělí čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa českému rostlinnému genetikovi a držiteli ceny Česká hlava profesoru Jaroslavu Doleželovi (68). Slavnostní obřad se uskuteční 13. 9. 2022 v aule univerzity.
Seznamzpravy.cz: Odborníci: Geneticky upravené . . .
V Brně se v červenci sešlo 400 vědců z celého světa na konferenci u příležitosti 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Podle nich jsou geneticky modifikované potraviny cestou, jak předejít nedostatku jídla.
Vedavyzkum.cz: Jaroslav Doležel: Zapomínáme na zadní kolečka
Rostlinný genetik Jaroslav Doležel, který se významně podílel na rozluštění genomu pšenice, se dlouhodobě zabývá tím, jak zajistit dostatek potravin pro svět v době klimatických změn, výkyvů počasí a sucha. Potravinovou krizi v rozvojových zemích navíc nyní prohloubila Putinova agrese na Ukrajině.
Dnes jsme připravili další program pro děti z Pevnosti . . .
Pipetování, izolaci DNA z jahody, sázení semenáčků kukuřice a pšenice, skládání karyotypu nebo výroba pektinových žížal - to vše a mnoho dalšího čekalo dnes malé nadšence v naší laboratoři. 
Vedavyzkum.cz: Olomoučtí vědci pomáhají získat . . .
Český rostlinný genetik Jaroslav Doležel byl na začátku tisíciletí u zrodu dlouholetého mezinárodního úsilí o rozluštění genomu pšenice seté. 
Festival Země na talíři se v Olomouci vydařil na výbornou
Na význam a prospěšnost včel se zaměřil letošní ročník festivalu Země na talíři, který hostila olomoucká Pevnost poznání. 
Olomouckou laboratoř ÚEB navštívily děti z Pevnosti poznání
Malí přírodovědci z letního Science Campu poznání, strávili den v naší laboratoři. 
O včelách a včelaření bude letošní festival Země na . . .
Olomouc bude 20. 7. 2022 opět hostit festival Země na talíři, tentokrát zaměřený na význam a prospěšnost včel. 
Britská vláda chce povolit genetické modifikace . . .
Britská vláda poslala do parlamentu zákon, který by měl připravit půdu pro pěstování a chod geneticky upravených organismů v Anglii. Na toto téma mluvil ve vysílání ČT24 Aleš Pečinka z ÚEB.
Čro PLUS: Znalost DNA pomáhá při šlechtění rostlin
Díky znalosti DNA poznají šlechtitelé už ze semínka, jaké vlastnosti bude rostlina bude mít. Tím se šlechtění velmi urychluje. 
Studenti Střední školy zemědělské a zahradnické . . .
Na pět desítek středoškolských studentů  Střední školy zemědělské a zahradnické v Olomouci přijelo 7. června na exkurzi do Centra strukturní a funkční genomiky rostlin ÚEB. 
Záznam diskuze Hrozí lidstvu hlad? Jak uživit 8 . . .
Hrozící nedostatek potravin, sucho, klimatická změna, rostoucí světová populace – stručný výčet důvodů, proč by Evropská unie měla dát zelenou cíleným genovým editacím
Hrozí lidstvu hlad? Jak uživit 8 miliard lidí?
Prof. Eva Zažímalová a prof. Jaroslav Doležel budou 3. 6. 2022 v 15:00  hosty panelové diskuze Václava Moravce  Hrozí lidstvu hlad? Jak uživit 8 miliard lidí? na Veletrhu vědy v Praze. 
Na festivalu filosofie bude letos přednášet i prof . . .
Mezi hosty červnového Evropského festivalu filozofie ve Velkém Meziříčí bude i prof. Jaroslav Doležel. Letošní 16. ročník festivalu filozofie se koná od 1. do 7. června a zúčastní se ho na dvě desítky osobností z různých oborů.