Novinky

Čro PLUS: Objev olomouckých vědců usnadní šlechtění a . . .
Doc. David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky AV ČR mluvil ve vysílání Čro PLUS o novém objevu, který má zásadní význam pro šlechtitele. 
Výzkum mezidruhových kříženců pomůže ve šlechtění . . .
Olomoučtí odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR zjistili, proč u některých kříženců trav začne časem dominovat genom jednoho z rodičů. Objev, při kterém vědci mimo jiné využili konfokální superrozlišovací mikroskop, jediný svého druhu v České republice, má pro šlechtitele zásadní význam. Pomůže jim k efektivnějšímu šlechtění odolnějších a výnosnějších zemědělských plodin, které bude možné pěstovat i ve ztížených klimatických . . .
Náš tým pomohl popsat obrovský genom bobu obecného . . .
Mezinárodnímu týmu, jehož součástí byli i vědci za našeho pracoviště,  z Česka a Velké Británie se podařilo najít v rozsáhlém genomu bobu obecného gen, který je zodpovědný za produkci enzymu polyfenoloxidasy (PPO) v osemení. 
Nenechte si ujít mezinárodní konferenci EUCARPIA . . .
Zveme vás na 35. konferenci sekce EUCARPIA FCAG Nové technologie, strategie a plodiny pro udržitelnost produkce pícnin v měnícím se klimatu, která se koná 10. - 14. září 2023 v Brně. 
Evropa metody genetické editace plodin velmi striktně . . .
Geneticky modifikované nebo metodou CRISPR-Cas9 editované plodiny se pomalu prosazují v zemědělství, jen Evropa stále s jejich přijetím otálí. Je na místě tato zdrženlivost? Hostem Studia Leonardo byl molekulární biolog a rostlinný genetik Aleš Pečinka z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se síldem v Olomouci.
Přejeme vám šťastné a veselé!
Vážení a milí návštěvníci a návštěvnice našich webových stránek,  
Aleš Pečinka z našeho pracoviště byl jmenován docentem
Univerzita Palackého má nové docenty a docentky a absolventy a absolventky doktorského studia.
Beseda jídlo budoucnosti
Řasy, umělé maso, cvrčci nebo genově editované potraviny. Jak se do budoucna upraví náš jídelníček? Změna klimatu, růst světové populace, nedostatek vody i zničené životní prostředí nutí lidstvo hledat nové zdroje i způsoby pěstovaní a obživy. Dokáží nové metody uživit celou planetu? 
Novinky.cz: Pro zvýšení produkce potravin musíme . . .
Podle prognózy OSN by 15. listopadu měla světová populace dosáhnout osmi miliard lidí. Pro potřebné zvýšení produkce potravin je zásadní zavádět nové odrůdy plodin s dobrým výnosem a lepší odolností vůči dopadům změny klimatu.
Prodejem vánočního punče tuto sobotu podpoříme . . .
Chcete udělat dobrou věc? Přijďte si dát v sobotu 26. listopadu vánoční punč na Horní náměstí v Olomouci. Společně s M.L.S Holice, s.r.o. budeme od 10 do 22 hodin prodávat ve stánku Dobrého místa pro život.  Výtěžek půjde Společnosti pro ranou péči Olomouc pro podporu rodin s dětmi s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením.
Aktualne.cz: Zdravější rajčata, odolné obilí. Povolte . . .
Zemědělství budoucnosti bude patřit geneticky upraveným plodinám, míní někteří vědci. Nové technologie budou podle nich hrát zásadní roli v době, kdy se bude muset světové zemědělství vyrovnávat s klimatickou změnou a rostoucím počtem obyvatel. 
Pokud vás zajímají nejnovější vědecké poznatky . . .
Konference Genové editace pro bezpečné potraviny a kvalitnější zemědělské plodiny se konala v Praze ve dnech 13. a 14. října 2022 a v rámci českého předsednictví Radě EU ji uspořádala Akademie věd ČR společně s organizací EU-SAGE.  
Dny otevřených dveří na našem pracovišti byly skvělé
Velký zájem byl letos po dvouleté covidové pauze o prohlídku Centra strukturní a funkční genomiky rostlin. V rámci Týdne Akademie věd nás navštívilo téměř 200  zájemců.
Český rozhlas PLUS: Geneticky modifikované rostliny . . .
Nové metody genetických úprav rostlin by mohly pomoci nasytit stále rostoucí populaci lidí. V zemích Evropské unie ale stále platí jejich zákaz. 
Nenechte si ujít besedu na téma Jídlo budoucnosti
Řasy, umělé maso, cvrčci nebo genově editované potraviny. Jak se do budoucna upraví náš jídelníček?