Novinky

Magazín iDnes: Bez šlechtění bychom se nenajedli
David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? 
Popularizace vědy v praxi: Studenti objevovali . . .
Ve čtvrtek 6. března navštívili naši laboratoř studenti semináře Molekulární biologie a genetiky z Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm. Cílem exkurze bylo nejenom umožnit nadšeným mladým biologům nahlédnout do prostředí vědeckého výzkumu, ale také seznámit je s metodami, které jsou každodenním nástrojem našich molekulárních biologů.
David Kopecký z našeho pracoviště hostem Laboratoře Čro PLUS
Desítky tisíc druhů rostlin jsou jedlé, pěstujeme jich ale jen pár set. Vědci se teď snaží kultivovat nové kvůli změně klimatu. K úspěšnému zdomácnění rostlin před 12 tisíci lety přispěly chutné plody a schopnost růst na poli.
Vědcům se podařilo vyvinout DNA markery pro šlechtění třešní
Vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR identifikovali nové DNA markery, které usnadní šlechtění třešní.
Musíme zlepšit podporu mladých kolegů, říká v . . .
David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se od letoška stal historicky prvním Čechem v nejužším vedení Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin EUCARPIA. Organizace sdružuje na tisíc vědců a šlechtitelů z celého světa a podporuje jejich spolupráci, čímž přispívá ke šlechtění odolnějších rostlin. Jakým směrem se má asociace rozvíjet a jak si stojí Evropa v oboru? Proč a jak bychom měli podporovat mladou badatelskou . . .
Rostlinní biologové podrobně popsali evoluci samčího . . .
DNA chromozomu Y u silenky širolisté, kvetoucí rostliny, která má podobně jako lidé oddělená pohlaví, rozluštil mezinárodní tým s významnou účastí českých vědců. V aktuálním vydání časopisu Science badatelé popsali vznik a další evoluci chromozomu Y, který je u této rostliny nebývale velký.
Zdravé a dostupné potraviny, které nezničí krajinu. V . . .
Zajištění dostatku kvalitních potravin v době klimatické změny, zlepšení kvality půdy nebo výzkumu kontaminací se od letošního roku věnují odborníci ze šestnácti laboratoří Akademie věd ČR (AV ČR) a dvou desítek dalších pracovišť.  
Český vědec se poprvé dostal do vedení Evropské . . .
V nejužším vedení Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin (EUCARPIA) od letošního roku působí David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Prestižní funkci v asociaci zastává jako první Čech v historii. EUCARPIA sdružuje na tisíc vědců a šlechtitelů z celého světa. Jejím hlavním cílem je přispívat ke šlechtění odolnějších rostlin a podporovat vědeckou a technickou spolupráci v této oblasti.  
Čeho se podařilo dosáhnout výzkumnému programu . . .
Jaroslav Doležel na konferenci Strategie AV21, kterou pořádala Akademie věd ČR zdůraznil, že na Zemi trpí hladem až 800 milionů lidí a více než tři miliardy si nemohou dovolit zdravou stravu. Produkci potravin navíc ohrožuje i změna klimatu nebo zhoršení kvality půdy. 
Dny otevřených dveří na našem pracovišti
První listopadový týden patří v ČR vědě. Festival Týden Akademie věd ČR trvá od pondělí 4. 11. do neděle 10.11.2024 a nabízí bohatý program. Zájemci mohou navštívit vědecká pracoviště, debatovat s odborníky,  zhlédnout výstavy a filmy. 
Akademie věd představila výsledky tří výzkumných . . .
Vesmír pro lidstvo, Potraviny pro budoucnost a Společnost v pohybu a veřejné politiky. To jsou tři výzkumné programy, které se 14. října 2024 představily na konferenci Strategie AV21 v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
Češi mění pšenici. Mohou pomoci zahnat hlad ve světě.
Ve světě podle OSN narůstá počet hladovějících lidí. Cestou z potravinové krize je i genetická úprava pšenice tak, aby dokázala vyrůst i v poušti. Na jejím vylepšení pracují i čeští vědci ve spolupráci s českou ambasádou v Egyptě.
Jaroslav Doležel: Otevřeli jsme nový směr výzkumu . . .
Když média obletěla zpráva, že se českým vědcům podařilo zobrazit chromozom v přirozeném stavu, často se sdělení redukovalo na úspěch brněnského pracoviště AV ČR, které vyvinulo inovativní zobrazovací metodu A-ESEM. S návrhem využít ji pro studium chromozomů ale přišel Jaroslav Doležel z Olomouce, který se studiu chromozomů věnuje celý svůj profesní život.
Přijďte za námi na podzimní Floru Olomouc
Na výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex uvidíte prezentaci špičkových zemědělských výpěstků od českých a moravských producentů ovoce a zeleniny.
Jak v budoucnu nasytit lidstvo? Čeští vědci se snaží . . .
Nové biotechnologie, využití netradičních plodin i systém výstrah reagujících na změnu klimatu. Tyto a další úspěchy si připisují vědci z devíti pracovišť Akademie věd ČR, kteří se snaží přispět k zajištění dostatku potravin pro lidstvo. Pět let úspěšně spolupracovali ve výzkumném programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21. Výsledky, kterých dosáhli, představí na stejnojmenné konferenci 16. září 2024 od 14 hodin v budově Akademie . . .