Novinky

Reportáž z našeho pracoviště a prof. Doležel hostem . . .
Člověk jako naděje pro lidstvo? Jak zmírnit následky klimatické změny? Kam pokročila věda a jaké technologie mají šanci? 
O Dny otevřených dveří na našem pracovišti projevili . . .
Od 7. do 9. listopadu se v olomouckém pracovišti Ústavu experimentální botaniky AV ČR konaly Dny otevřených dveří. Rádi jsme na této akci přivítali i aktivní a optimistické seniory.
Jak udržet produkci pícnin v měnícím se klimatu
V září se konala v pořadí 35. konference organizace EUCARPIA sekce Pícniny a okrasné a užitkové trávy, kterou uspořádali Zemědělský výzkum s. r. o. Troubsko a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR v hotelu Avanti v Brně. 
Aleš Pečinka a Kateřina Kaduchová ve vysílání Událostí ČT
O novém objevu našich vědců informovala i Česká televize v hlavní zpravodajské relaci, Událostech.     
Nenechte si ujít Dny otevřených dveří na našem pracovišti
Nenechte si ujít jedinečnou příležitost, navštívit Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky v Olomouci. Ve dnech  7. 11. 2023 – 9. 11. 2023 se naše pracoviště otevře všem zájemcům.
Buněčné dělení ječmene trvá 80 minut. Češi ho jako . . .
Vynikajícím výsledkem, který v budoucnu přispěje ke šlechtění obilovin, se mohou pochlubit rostlinní genetici z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Po čtyřech letech výzkumu vyvinuli nástroj, který umožňuje živě sledovat procesy množení buněk v ječmeni. O objevu, na kterém experti z ÚEB spolupracovali s týmy z Univerzity Palackého, informuje významný vědecký časopis The Plant Journal.  
Nelítostné soupeření rodičovských genomů u kříženců rostlin
Zatímco křížení dvou různých biologických druhů je v říši zvířat vzácným jevem, u rostlin představuje mezidruhová hybridizace jeden ze základních mechanismů, kterým vznikají nové druhy. Projekt Davida Kopeckého Genomová dominance jako nástroj evolučních změn u kříženců podpořený Grantovou agenturou České republiky (GA ČR) se zaměřil na vzájemné soužití dvou rozdílných rodičovských genomů v buněčném jádře kříženců.
Účastnili jsme se mezinárodní konference Plant . . .
Ve dnech 11. – 13.9. 2023 se v Brně konala mezinárodní konference „Plant Chromosome Biology: Cytogenetics meeting 2023“. V rámci Strategie AV21 ji pořádal Biofyzikální ústav AV ČR.
Mezinárodní vědecká konference EUCARPIA, kterou jsme . . .
Brno přivítalo ve dnech 10. – 14. září vědce z celého světa. Konala se zde mezinárodní konference EUCARPIA (European Association for Research on Plant Breeding), sekce Fodder Crops and Amenity Grasses.  
Rastlinný genetik: Neexistuje žiadna vedecká práca . . .
Je nezmysel povedať, že zmena dedičnej informácie nenastáva prirodzene, hovorí vedec JAROSLAV DOLEŽEL. Prenos génu z jedného organizmu do iného sa v prírode deje úplne bežne.
Naše pracoviště ve vysílání ČT24
Česká televize se 31. 8. 2023 věnovala ve vysílání zemědělství a důležitosti šlechtění  plodin, které by dokázaly  lépe čelit chorobám, suchu nebo změně klimatu.
Vědec Miroslav Valárik z našeho týmu v živém vstupu pro ČT24
Expertům z našeho pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR se podařilo objevit v genomu pšenice tzv. rekombinační hotspot, který usnadní její křížení s planými druhy. 
Mravenčí práce vědců přináší možnost obohatit pšenici . . .
Expertům z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se podařilo objevit v genomu pšenice tzv. rekombinační hotspot, který usnadní její křížení s planými druhy. Objev, na kterém se podíleli i estonští vědci z Tallinn University of Technology, pomůže s rychlejším šlechtěním odolnějších odrůd, které se lépe vyrovnají se změnou klimatu. Informuje o něm prestižní časopis Journal of Advanced Research.  
Naše pracoviště navštívili učitelé z Vědeckého kempu AV ČR
Akademie věd ČR pořádala i letos pravidelný Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená pedagogům exaktních věd na ZŠ a SŠ. 
Prestižní výzkumný projekt, který získal Ústav . . .
Ke šlechtění nových, odolných plodin s vyšším výnosem by měl napomoci důležitý projekt Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) a jeho partnerů, který ve výzvě Špičkový výzkum podpořil Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK).