Novinky

Kolega Jan Šafář vystoupil na letošním Veletrhu vědy a . . .
Veletr vědy, největší vědecká akce v České republice se konala od čtvrtka 8. do soboty 10. června 2023 v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Prezentovalo na ní více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídl přednášky, workshopy, panelové diskuze i podcast naživo. Třídenní akci pořádala Akademie věd ČR. Vstup byl zdarma.
Jak lépe opravit i upravit dědičnou informaci rostlin . . .
Dostatek potravin pro stále více lidí je v době extrémního počasí zásadní výzvou současnosti. Jedno z řešení nabízí sama příroda. O víkendu bude v Česku více než sto rostlinných genetiků a molekulárních biologů z celého světa diskutovat o fungování genomu rostlin a nových možnostech jeho úprav. Akci pořádá Ústav experimentální botaniky AV ČR od 16. do 19. června.  
Pomohou druhově bohatší směsi vyřešit problém . . .
Čeští a norští výzkumníci společně hledají ideální složení vícedruhových směsí pícnin, které by si lépe poradily se změnou klimatu. Kvůli zvýšení průměrné teploty a častějšímu  výskytu extrémních jevů (především letní periody sucha a horka) je nutné přizpůsobit strategie šlechtění pícnin tak, aby v budoucnosti nedocházelo k výraznému snížení jejich výnosů.  
„Brojení proti GMO nechápu,“ říká vědec. Vysvětlujeme . . .
Poslanci Evropského parlamentu v únoru schválili návrh Evropské komise, který je prvním krokem ke zmírnění přísných pravidel pro takzvanou genetickou modifikaci organismů na území EU. V analýze popisujeme důležité souvislosti i samotnou techniku genetické modifikace.
Seznam.cz: Evropské talíře přestanou „zaostávat . . .
Evropským parlamentem prošel návrh na zmírnění pravidel pro používání geneticky modifikovaných plodin. Pokud ho schválí i Evropská rada, Unie podle genetika Aleše Pečinky přestane „dobrovolně zaostávat“.
Meziresortní rada má zrychlit šlechtění rostlin pomocí . . .
Usnadnit a zrychlit zavádění výsledků výzkumu genetických úprav zemědělských plodin do šlechtění odrůd, jež budou odolnější například vůči suchu, vysokým teplotám či škůdcům, má pomoci meziresortní rada pro genetiku a genomiku.
Prof. Jaroslav Doležel byl hostem Studia 6 České televize
Europoslanci schválili přísnější pravidla pro využívání genetických úprav rostlin. Apeloval na ně otevřený dopis vědců. Jedním ze signatářů petice byl i Jaroslav Doležel z našeho pracoviště.
Vědci z našeho pracoviště podporují směrnici o nových . . .
Olomoucký tým ÚEB AV ČR se připojuje k výzvě evropských vědeckých pracovišť a společnou fotografií podporuje blížící se hlasování v Evropském parlamentu o nové směrnici týkající se používání nových metod šlechtění (CRISPR) pro potřeby zemědělství. Tento návrh je výrazným vylepšením stávající legislativy a proto má velkou podporu vědců.
Za účasti ministra zemědělství se v Olomouci jednalo o . . .
Ministr zemědělství Marek Výborný navštívil dnes naše pracoviště aby společně se zástupci Akademie věd ČR, Agrární komory ČR, Státního zdravotního ústavu, zástupců šlechtitelů a univerzit  jedna o vzniku Mezirezortní rady pro genetiku a genomiku.
Jaroslav Doležel v Událostech ČT24
Přes tisíc vědců podepsalo otevřený dopis europoslancům. Vyzývají je, aby zmírnili pravidla pro genetické úpravy rostlin.
Šlechtěné rajče místo rybího tuku. Vědci líčí možnosti . . .
Umí nahlédnout do genetické struktury rostlin a předvídat, jak budou vypadat nebo jaké ponesou plody. Dokážou geneticky vylepšit pšenici pro vyšší výnosy či upravit rajče, aby produkovalo vitamín D. 
Uroda.cz: Laboratoř přispěje k efektivnějšímu a . . .
Před šesti lety byla vybudována Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum v Centru strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci. 
Reportáž z našeho pracoviště a prof. Doležel hostem . . .
Člověk jako naděje pro lidstvo? Jak zmírnit následky klimatické změny? Kam pokročila věda a jaké technologie mají šanci? 
O Dny otevřených dveří na našem pracovišti projevili . . .
Od 7. do 9. listopadu se v olomouckém pracovišti Ústavu experimentální botaniky AV ČR konaly Dny otevřených dveří. Rádi jsme na této akci přivítali i aktivní a optimistické seniory.
Jak udržet produkci pícnin v měnícím se klimatu
V září se konala v pořadí 35. konference organizace EUCARPIA sekce Pícniny a okrasné a užitkové trávy, kterou uspořádali Zemědělský výzkum s. r. o. Troubsko a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR v hotelu Avanti v Brně.